Proměny pražské městské krajiny v rámci urbanizačního procesu v období od baroka a osvícenství
Poskytovatel a č.: NAKI III DH23P03OVV032
Trvání: od 1. 3. 2023 do 31. 12. 2027
Příjemce: Univerzita Karlova
Odpovědný řešitel: Ivana Ebelová
Řešitelský tým: Ivo Boháč, Šárka Steinová, Zdeněk Hojda, Filip Paulus, Hana Vobrátilková Gutová
Proměny pražské městské krajiny v rámci urbanizačního procesu v období od baroka a osvícenství
Cíle projektu:
Praha doby baroka a bezprostředně navazujících let, tedy v období vymezeném zhruba lety 1650–1800 prošla zásadními změnami nejen vzhledem ke vzniku množství vysoce kvalitních staveb (zejména po roce 1690), ale i na úrovni urbanistické. Měnil se způsob využití plochy i výšková úroveň zástavby, proměnou prošlo i bezprostřední okolí města. „Obraz“ pražských historických čtvrtí (Starého Města, Malé Strany a Hradčan) jako v zásadě barokního města se na jedné straně vtisknul do obecného povědomí, na druhé straně je tento „obraz“ v mnoha ohledech zavádějící.
Záměrem projektu je v souladu s programovým cílem NAKI III přispět k tomu, aby veřejné prostředky investované do aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity přinášely konkrétní společenské výstupy a realizace, v tomto případě dle tematické priority č. 2. Zároveň projekt představí doposud nevyužitou plánovou dokumentaci pražské aglomerace ve vazbě na tematickou prioritu č. 5. národní a kulturní identity v udržování a rozvoji historického a kulturního vědomí.
Hlavním cílem projektu je představit proměny „městské krajiny“ pražských historických měst v období od baroka a osvícenství na příkladu vybraných areálů a objektů, a to formou specializované databáze, výstavy, interaktivní mapy, audiovizuální tvorby a specializovaných studií a přednášek.
Popis projektu
V rámci projektu chceme provést inventarizaci a identifikaci areálů a objektů v pražských historických městech a jejich blízkém zázemí ve výše vymezeném období, které vzhledem k politickému, náboženskému a společenskému vývoji postupně změnily či zcela ztratily svou původní funkci, anebo došlo k jejich úplnému zániku. Díky dochovaným, doposud opomíjeným archivním kartografickým pramenům nejprve vytvoříme „virtuální“ podobu Prahy 18. století. Následně popíšeme a ukážeme pomocí komparace mapových a plánových kartografických a fotografických dokumentů (při současném využití ikonografických a písemných pramenů) zrekonstruujeme proces změn, kterým vytypované areály a objekty prošly až k současnému stavu. Zjištěné objekty a areály budou klasifikovány a evidovány v databázi ve velikostních a každý z nich v kvalitativních kategoriích. Sestavená textová, obrazová a mapová dokumentace každé evidované jednotky vytvoří kolekci dokumentů, které zaznamenají historické změny „městské krajiny“ a jejího aktuálního využití. Dokumentace obsažená v databázi bude zpřístupněna veřejnosti v rámci webových stránek projektu spolu s interaktivní specializovanou mapou rozdělenou do čtyř vrstev, přičemž poslední vrstva bude prezentovat veřejnosti již zaniklé objekty, na jejichž místech se v současné době nacházejí jiné nemovité národní kulturní památky. Tyto někdejší objekty budou zároveň prezentovány formou 3D modelů. V neposlední řadě je cílem začlenění problematiky tohoto nemovitého kulturního dědictví do vzdělávacích procesů na všech úrovních celoživotního vzdělávání formou prezentace a zpřístupnění hodnot kulturního dědictví v kontextu národní identity prostřednictvím putovní, regionálně adaptabilní výstavy a především prezentací poznatků ve formě audiovizuální tvorby.
Řešitelský kolektiv
EBELOVÁ, Ivana, doc. PhDr., CSc. – Hlavní řešitelka projektu (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy)
BOHÁČ, Ivo, doc. Ing. arch., Ph.D. – Architektonická interpretace vybraných objektů a jejich transformace podle plánové dokumentace do 3D modelace (Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně)
HOJDA, Zdeněk, doc. PhDr., CSc. – Analýza a interpretace ikonografických pramenů (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy)
STEINOVÁ, Šárka, ThDr. Mgr. Th.D. – Analýza a interpretace dohledaných historických dokumentů (Národní archiv)
PAULUS, Filip, PhDr. – Analýza a interpretace plánové dokumentace prostřednictvím databáze objektů (Národní archiv)
GUTOVÁ VOBRÁTILKOVÁ, Hana, Mgr., Ph.D. – Garant statistického zpracování údajů z historických pramenů (Archiv hlavního města Prahy)
Kontakt:
Ivana Ebelová
+420 221 619 327
ivana.ebelova@ff.cuni.cz
Souhrn za druhý rok řešení projektu (2024)
V druhém roce řešení projektu pokračovaly grafické práce na digitalizaci a následné tvorbě virtuálních modelů a strukturální analýza s následným výtvarným modelováním digitálních modelů. Jako ukázku výsledku virtuálního modelu a strukturální analýzy předkládáme zaniklý objekt kláštera křížovníků s červeným srdcem na Starém Městě č. 755 (čp. 886).
Architektonická interpretace vybraných objektů a jejich transformace podle plánové dokumentace do 3D modelace zaniklých objektů
Plán kláštera křížovníků s červeným srdcem na Starém Městě č. 755 (čp. 886). NA, SMP, inv. č. 582.
Digitální model kláštera křížovníků s červeným srdcem na Starém Městě č. 755 (čp. 886). doc. Boháč
Digitální model kláštera křížovníků s červeným srdcem na Starém Městě č. 755 (čp. 886). doc. Boháč
Vyhotovení fotodokumentace vytipovaných pražských objektů a areálů a terénní průzkum
- Vlastnímu terénnímu mapování objektů, které je zaměřeno na analýzu aktuálního stavu ID objektů, pokud se dochovaly, předchází nutné postupy zaměřené na určování polohy objektu v městské krajině a na identifikaci současného majitele (za předpokladu, že se nejedná o veřejně přístupný objekt).
- Z výsledků identifikace a lokalizace objektů došlo již v průběhu předchozího metodologického postupu ke zjištění, že ID objekty identifikované prostřednictvím plánové dokumentace již neexistuje a na jejím místě vznikla zcela nová zástavba, anebo v lepším případě byla značně pozměněn proběhlými přestavbami, úpravami. Toto je možné u vybraných objektů zjistit prostřednictvím dálkového průzkumu území veřejně přístupnými mapovými servery. Pro zjištění historického stavu lokality se používal zejména portál nazvaný Dvě Prahy. Pro zjištění současného stavu lokality využil např. mapový server dostupný na https://mapy.cz/. Jako pomůcku došlo ke stažení mapový podklad současné situace a na něj byl položen historický půdorys, který je součástí plánové dokumentace jednotlivých ID objektů.
- při pochybnosti o stavu zachovalosti a mnohdy i přesné lokalizaci, bylo vhodné vždy zahájit fyzický terénní průzkum a ověřit skutečnosti in situ.
- V rámci přípravných kroků předcházejících realizaci terénního průzkumu a následné fotodokumentaci bylo potřeba také identifikovat současného majitele (či firmu, která objekt vlastní) objektu a vyjednat s ním podmínky realizace fotografování. Tento proces odpadal v případech mapování veřejně dostupných objektů. Žádoucí je však proces realizovat v případech, kdy v objektu sídlí nebo ho spravuje některá z veřejných institucí. Nutné je mít na paměti respekt k soukromému vlastnictví a také to, že některé areály mohou být v současnosti užívány specifickým způsobem, což může vyloučit nebo velmi znesnadnit jeho fotografování.
Ukázky přípravných prací fotodokumentace a fotodokumentace
ID 13 Klášter alžbětinek s kostelem P. Marie Bolestné
Rukopisný kolorovaný plán kláštera alžbětinek s kostelem P. Marie Bolestné v Praze na Novém Městě s vyobrazením půdorysu půdorys přízemí a prvního poschodí a popisem z roku [1781]. Autor: Ing. Franz Schmidt. NA, f. SMP, inv. č. 587, sign. C/XII/6
Rukopisný kolorovaný plán kláštera alžbětinek s kostelem P. Marie Bolestné v Praze na Novém Městě s vyobrazením půdorysu půdorys přízemí a prvního poschodí a popisem z roku [1781]. Autor: Ing. Franz Schmidt. NA, f. SMP, inv. č. 587, sign. C/XII/6
Příprava pro terénní průzkum a fotodokumentaci kláštera alžbětinek s kostelem P. Marie Bolestné v Praze na Novém Městě (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace kláštera alžbětinek s kostelem P. Marie Bolestné v Praze na Novém Městě (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace kláštera alžbětinek s kostelem P. Marie Bolestné v Praze na Novém Městě (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace kláštera alžbětinek s kostelem P. Marie Bolestné v Praze na Novém Městě (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace kláštera alžbětinek s kostelem P. Marie Bolestné v Praze na Novém Městě (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace kláštera alžbětinek s kostelem P. Marie Bolestné v Praze na Novém Městě (Pavla Kocourková, 2024)
ID 19 Klášter Celestýnek na Novém Městě
Rukopisný kolorovaný plán kláštera celestýnek na Novém Městě s vyobrazením půdorysu půdorys přízemí z roku [1781]. Autor: neznámý. NA, f. SMP, nezprac.
Příprava pro terénní průzkum a fotodokumentaci celestýnek v Praze na Novém Městě, dnes budova České pošty (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace budovy České pošty, kde klášter celestýnek. (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace budovy České pošty, kde byla klášterní zahrada celestýnek. (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace interiéru budovy České pošty, kde stál klášter celestýnek. Odbavovací hala. (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace interiéru budovy České pošty, kde stál klášter celestýnek. Odbavovací hala s detailem a připomínkou na Andělskou zahradu. (Pavla Kocourková, 2024)
ID 5 Městský lazaret před Újezdskou bránou v Košířích č. 2
Rukopisný kolorovaný plán městského lazaretu před Újezdskou bránou v Praze Košířích s vyobrazením přízemí, prvního poschodí a půdy a podrobným popisem z roku [1781]. Autor: Ing. Prokop Nowack. NA, f. SMP, inv. č. 588, sign. C/XII/7
Příprava pro terénní průzkum a fotodokumentaci městského lazaretu před Újezdskou bránou v Praze Košířích, dnes budova Národního bezpečnostního úřadu (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace budovy Národního bezpečnostního úřadu, kde byl městský lazaret před Újezdskou bránou. (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace budovy Národního bezpečnostního úřadu, kde byl městský lazaret před Újezdskou bránou. (Pavla Kocourková, 2024)
Fotodokumentace budovy Národního bezpečnostního úřadu, kde byl městský lazaret před Újezdskou bránou. Detail zachovalé barokní studny. (Pavla Kocourková, 2024)
Souhrn za první rok řešení projektu (2023)
Průběh prvního roku řešení výzkumného projektu „Proměny pražské městské krajiny v rámci urbanizačního procesu v období od baroka a osvícenství“
V roce 2023 došlo k zahájení základního a archivního průzkumu v souladu s první etapou projektu věnující se analýze dochované dosud opomíjené plánové dokumentace, týkající se proměny pražské městské krajiny a identifikace objektů a areálů. První etapa projektu probíhala v následujících dílčích cílech řešení:
- Vyhledání a digitální zpracování cca 241 kusu plánové a 324 kusů obrazové dokumentace stávajících či již zaniklých objektů v Praze, jejichž podoba byla zachycena v období od baroka do počátku 20. století.
- Vytvoření základu databáze objektů zachycených na plánové a obrazové dokumentaci. Základní údaje o objektech a areálech, jež demonstrují proměny pražské městské krajiny v rámci urbanizačního procesu v období od baroka a osvícenství, byly zaneseny do databáze objektů určených k základnímu a archivnímu průzkumu v rámci první etapy řešení projektu v roce 2023. Každý objekt získal své ID. Data jednotlivých ID získaná ze základního a archivního průzkumu objektů a areálů proměny pražské městské krajiny byla následně přenesena do databáze hodnocených objektů. K jednotlivým ID jsou postupně přiřazovány dokumenty nalezené v rámci archivních průzkumů.
- Vytipování areálů a městských prostor pro prezentaci a tvorbu virtuálních modelů a strukturální analýzu s následným výtvarným modelováním fyzických strukturálních modelů. Konkrétně se jedná o areál císařského špitálu sv. Antonína vedle kláštera Voršilek na Hradčanech č. 74 (čp. 73) a okolí, areál přádelny a káznice na Starém Městě č. 185 (čp. 80) a okolí, areál kláštera křížovníků s červeným srdcem na Starém Městě č. 755 (čp. 886) a okolí, areál chudobince u vodárenské věže na Novém Městě č. 1225 (čp. 1235) a okolí, areál špitálu sv. Anežky na Novém Městě č. 252 (čp. 337) a okolí, areál kláštera karmelitek u sv. Josefa, později kláštera anglických panen na Malé Straně a okolí, areál kláštera paulánů na Starém Městě a Broumovského domu na Starém Městě a okolí, areál kláštera sv. Václava a kanovníků svatého Hrobu na Zderaze (Božehrobci) na Novém Městě, areál premonstrátského semináře sv. Benedikta, kláštera hybernů, kláštera kapucínů u sv. Josefa na Novém Městě a okolí, areál kláštera celestýnek na Novém Městě a okolí.
Půdorys kláštera paulánů na Starém Městě v Praze. Národní archiv, Sbírka map a plánů, inv. č. 743, sign. E XI 17/1.